Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
Go to SiteAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 INTERVIU CU LYPY

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
magicus
Admin
Admin
magicus


Numarul mesajelor : 1635
Varsta : 44
Localizare : Constanta
Reputatie : 8
Data de inscriere : 04/02/2008

INTERVIU CU LYPY Empty
MesajSubiect: INTERVIU CU LYPY   INTERVIU CU LYPY Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 5:51 am

VooDoo continua astazi seria de interviuri cu membrii ai comunitatii romanesti de Call of Duty sau al comunitatii de gaming in general.
Cel cu care vom discuta azi, s-a remarcat in cadrul comunitatii de gaming, s-a evidentiat prin contributia adusa acestei comunitati, este un om apreciat de unii si controversat de altii.
Vorbim astazi cu Lypy, unul dintre fondatorii clanului "Maniacii", care a gasit putin timp liber sa ne raspunda la cateva intrebari.
INTERVIU CU LYPY Lypy
-
Magicus : Te-as ruga sa te prezinti pentru inceput, sa vedem cine se ascunde in spatele nickului „Lypy” si poate ne spui istoria acestui nick.

Lypy : Pai …numele meu este Vartic Alin, sunt nascut in Bistrita si mutat in Bucuresti in 1999 , in curand o sa implinesc 35 de ani …so sunt destul de mos pentru gaming, cum o mare parte dintre voi stiu deja sunt casatorit si am un baietel de 7 ani, Tudor, care deja si-a facut aparitia pe scena COD pentru ca l-am luat cu mine la cateva evenimente Offline, iar la lanul organizat de AGN in 2009 parca, a si jucat in meciul vedeta dintre echipele veterane AGN si Maniacii. Legat de nikul meu … e o poveste mai lunga care isi are radacinile cu mult inainte de a ma apuca de gaming si nu are rost sa va obosesc cu ea, ce pot sa zic e ca odata ce am inceput sa ma joc pe calculator am folosit acest nick deci are doar in gaming o vechime de peste 15 ani.


Magicus : Cand ai descoperit pasiunea pentru jocurile pe PC si ce jocuri te-au atras pentru prima oara?

Lypy : Aici daca ma apuc de scris termin dimineata ce pot sa imi aduc aminte e ca primele jocuri pe PC care le-am jucat au fost un joc de Pinball cu care mi-am pierdut multe nopti prin ’95, iar primul shooter care l-am jucat a fost Wolf 3D, tatal tuturor shooterelor din ziua de azi  . Pe acea vreme nu exista nici macar joc de multiplayer , primul de acest gen care l-am jucat fiind DOOM care il jucam pe vremea cand eram in armata prin 97-98, odata cu aparitia salilor de net am inceput sa joc impreuna cu prietenii mei din Bistrita RedAlert2 si Delta Force,(ask pe Euu despre DF si o sa va zica o poveste misto) pe urma odata cu aparitia RTCW am inceput sa joc Online de la o sala de net iar prin 2003 cand finaly am avut si eu net acasa am inceput sa joc Medal Of Honor, perioada in care am si infinitat clanul Maniacii impreuna cu Euu, MaxPayne, Emi, Sogard si inca cativa amici. Cred ca e destul de clar ca de la bun inceput si pana in prezent am fost un fan al shooterelor.


-
Magicus : Ce ti-a lasat cea mai placuta impresie in toata „cariera” ta de jucator de COD? Dar cea mai neplacuta?


Lypy : Daca te referi la amintiri frumoase… aceste sunt multe, si nu as putea sa fac diferente, in special imi aduc cu mare placere de lanurile de prin 2006, 2008 care au fost ca sa zic asa ani de varf ai CODului in Romania. 

Magicus : Ce te-a facut sa te retragi treptat din viata comunitatii romanesti de gaming ?

Lypy : Pai aici e mult de vorbit dar nu prea as mai vrea sa intru in multe detalii ca nu mai vreau sa dezgrop mortii ,am decis sa imi dedic mai mult timp familiei mele in loc sa imi pierd timpul cu o asa zisa comunitate. Asa pe scurt mi s-a cam luat de toate scandalurile din comunitate asa cum de altfel s-au saturat multi din oamenii care au tot incercat sa faca cate ceva, gen Sensei, Shaq si altii care s-au implicat in organizarea evenimentelor offline. Mai exact m-am saturat de acea partea de onlineri a comunitatii care mereu nu au cautat decat scandal si mereu au criticat atat cea ce am incercat eu sa fac, atat de la faze gen Maniacii is cheateri sau Maniacii ne fura .. sau Lypy face manevre iar de cate ori s-a ivit ocazia ca cineva sa organizeze un eveniment offline s-au dat la fund si nu si-au facut aparitia desi din punctul meu de vedere aveau ocazia acolo sa demonstreze ca spusele lor sunt adevarate. Mereu la acest gen de evenimente nucleul oamenilor ca si-au facut aparitia au fost in mare parte aceasi de fiecare data . Imi aduc aici aminte de un eveniment din 2006 cand Kolonel a fost acuzat ca a folosit coduri si cu toate astea au format impreuna cu Vlad , Rammy acel SSI si au venit la lan desi erau doar niste pusti, cei care au participat atunci isi aduc aminte ca au demonstrat ca sunt pusti de viitor, lucru confirmat in timp prin faptul ca au ajuns jucatori care acum nu mai au nevoie de nici o confirmare dupa ce ani de zile au castigat toate evenimentele offline organizate in Romania. Astefel de evenimente au fost multe din pacate si s-au tot adunat au fost si asa zise revolutii gen Jos Lypy care m-au convins ca nu are rost sa ma mai agit pentru niste oameni pe care ii doare in cur defapt de aceasta comunitate , de altfel dupa ce cam toti din oldschool am lasat-o mai moale au disparut din Romania competitiile offline iar cele online au fost doar niste tentative care nu au putut sa stranga prea multe echipe la start. Aici il felicit pe Stagga care vad ca tot continua sa creada in aceasta comunitate, dupa mai multe esecuri alea proiectelor sale.


Magicus : Crezi ca vei mai reveni in mijlocul comunitatii?

Lypy : Stii, e o vorba ... niciodata sa nu spui niciodata asa ca nu as putea sa spun nici da... nici nu ... deocamdata am ales sa nu ma mai implic si prefer sa stau in umbra si sa ma joc anonim in continuare COD atat cat imi permite timpul liber. In ultimii 2 ani singurele meciuri care le-am jucat au fost la evenimente offline la lanruile ESL, AGN si WASD precum si la lansarile de jocuri organizate de Gameshop.


-

Magicus : Ce te-ar putea face sa redevii la fel de activ ca inainte?

Lypy : Hmm, nu stiu daca as putea zice un singur lucru care m-ar face sa revin … insa cu siguranta un motiv principal ar fi schimbarea mentalitatii gamerului roman care in continuare lasa mult de dorit si nu intelege ca fara implicarea tuturor in acest fenomen esport nu se poate progresa, indiferent de numarul nebunilor care se zbat pentru a face ceva.


-

Magicus : Care este secretul longevitatii Maniacilor si cum au reusit sa reziste atata timp, avand in vedere ca la acest moment exista putine clanuri vechi si stabile?

Lypy : Nu stiu daca exista un secret al longevitatii clanurilor de gaming insa cu ceva timp in urma citisem un articol in presa de specialitate de afara in care se spunea ca doar 10% din clanurile de gaming rezista mai mult de 5 ani si ca doar 2% mai mult de 10 ani. Noi am inceput Maniacii nu doar ca si clan de gaming ci am legat intre noi si o prietenie in viata de zi cu zi astfel si acum tin legatura si suntem buni prieteni cu multi din cei care in trecut au fost in clanul Maniacii. Aici ma refer la multe iesiri la un sprit, pizza si alte chestii de genu, astfel ne-am cunoscut mai bine si in viata reala nu doar in cea online.


-

Magicus : Ce reprezinta pentru tine echipa Maniacilor?

Lypy : Pentru mine, Maniacii au fost si sunt o a doua familie, pentru ca dupa cum am zis nu ne-am cunoscut doar online ci si in viata de zi cu zi. Am avut si alte experiente cu alte echipe din alte jocuri in incercarea de a face performanta in esport , am cunoscut multi oameni faini si din alte comunitati, impreuna cu care am facut si performanta si care acum isi continua activitatea in esport in alte echipe pentru ca momentan am decis sa luam ca sa zic asa o pauza pe termen nelimitat ca si organizatie esport.


-

Magicus : Echipele romanesti activeaza cu preponderenta in Clan Base si ESL. Cum vezi tu aceste competitii organizate de cele doua ligi? Care sunt asemanarile si deosebirile dintre ele si care crezi ca este mai atractiva?

Lypy : Sunt cateva echipe .. mult prea putine care activeaza in aceste 2 ligi, care din punctul meu de vedere sunt total diferite. Clanbase... a fost odata ca niciodata ... din pacate s-a cam dus naibii acum cativa ani atat din cauza adminilor cat si din cauza faunei care il populeaza. Lipsa banilor si-a spus cuvantul pentru ca nu au reusit sa tina pasul cu esportul si sa progreseze. S-au multumit cu ce aveau si isi schimba adminii cam cum ne schimbam noi ciorapii nu mai zic de calitatea acestor admini. Un alt minus al CB este lipsa unui anticheat si aceasta curvasareala care se poarta pe CB... nu mai zic de asa zisele „one map teams”. ESL ... despre ei pot sa zic ca sunt singura liga din lume care intradevar face ceva mai mult pentru esport si zic eu reusesc. Saptaman trecuta s-a incheiat IEM 5 Euro Finals care a putut fi urmarit pe ESL TV si cred ca doar cu astfel de turnee profesioniste se poate ajunge acolo unde cu totii visam. Desigur in ESL s-au investit multi bani si in spatele acestei platofrme se afla o mare echipa tehnica si de admini care fac din ESL cea ce este acum, sa nu uitam ca ESL foloseste cel mai sigur anticheat si care prin seriozitatea nu perminte jucatorilor sa isi faca de cap asa cum din pacate se intampla pe CB si prin alte parti.


-

Magicus : Se pot ridica echipele romanesti la pretentiile acestor competitii?

Lypy : Atata timp cat nu exista o competitie interna puternica nu cred ca vor exista echipe care sa faca mare performanta afara. Jucatori ar exista insa din pacate ei nu pot sa faca performanta daca nu pot acumula experienta mai multa in evenimente offline care din pacate la noi au disparut… un alt factor este si lipsa de motivatie si saturatia la care au ajuns marile noastre talente. Din pacate cei care vin din urma nu au mai multe sanse de izbanda din aceleasi motive care le-am tot repetat pana acum.

-

Magicus : Ai facut (faci ) parte din echipa ESL. Ce ne poti impartasi din experienta ta din cadrul echipei ESL? Cat de greu este sa organizezi o competitie ESL?

Lypy : Da, de cativa ani fac parte din echipa ESL, acum doar din stafful .RO pentru ca am renuntat la COD.EU in momentul in care m-am implicat si in competitiile de CS de la noi. Ce sa zic, din punctul meu de vedere pot sa zic ca mi se pare o organizatie foarte serioasa care intodeauna a vrut sa faca mai mult si care datorita mentalitatii germane este foarte severa si bine organizata. Am fost admin si in alte ligi insa nicaieri nu am intalinit un colectiv mai bine organizat care sa si aiba un sport tehnic si know-how atat de bine puse la punct. Legat de organizarea competitiilor ti-am zis ca nu e prea greu cand ai tot ce iti poti dorii ... din pacate la COD lipsesc echipele care sa joace ... am avut cateva tentative de a face ceva dar din pacate si aici comunitatea noastra m-a dezamagit prin lipsa de interes. Aici as putea reamintii episodul cand in perioada EPS 2 din Romania a fost organizata o cupa de COD cu premii cash de 800E unde jucatorii nu trebuiau sa plateasca nimic pentru a participa si concursul avea ca finalitate o finala Offline care s-a desfasurat pe scena in Mall Vitan in niste conditii asa cum numai afara putem vedea, din pacate si atunci m-am lovit de lipsa de interes a jucatorilor si am avut foarte putine echipe la start. A mai fost si lanul la care ESL a oferit niste premii hardware si la care cam ca la toate evenimentele offline din RO au participat aceleasi eterne echipe : Maniacii, AGN, A6 si Arh ... cu doar 7 echipe la ultimele evenimente din romania era normal sa dispara si suportul financiar pentru astfel de evenimente. E absurd sa ceri o sponsorizare cand nu ai pentru cine, cu 2-3 sute de ron orice sponsor isi face mai multa reclama daca plateste o fatuca sa imparta pliante la gura de metrou.


-

Magicus : Sa vorbim despre comunitatea de Call of Duty romaneasca. Ce parere ai despre aceasta comunitate? Cum crezi ca a decazut comunitatea de CoD? Se poate mai poate reface aceasta comunitate?

Lypy : Cred ca ti-am raspuns deja la intrebarea asta printre randuri ceva mai sus . Cred e o comunitate fara nici un viitor din cauza metalitatii pe care o are si a lipsei de seriozitate. ... caderea a survenit atunci cand oamenii care au ridicat-o s-au saturat de mizerii si au renuntat incet incet sa mai faca ceva pentru asa zisii membri ai comunitatii.


-

Magicus : Sa gandim pozitiv si spunem ca toti dau mana si comunitatea se reface. Cat de mult ai de gand sa te implici?

Lypy :  Pot incepe cu un zambet? Mda ... nu stiu daca ma voi mai implica sau nu in acesta comunitate, desigur nu ma refer la Maniacii ci la comunitate per ansamblu. Probabil pana nu voi vedea ca merita sa mai imi consum timp si energie pentru acest fenomen nu ma voi mai implica .


-

Magicus : Despre membrii comunitatii de la noi: pe cine simpatizezi si pe cine antipatizezi?

Lypy : Antipatii si simpatii am avut multe de-a lungul vremii , am avut desigur multi „dusmani” dar si multi prieteni. Nume nu cred ca are rost sa mai dau pentru ca se stie care cum  Pot sa zic doar ca ii respect foarte mult pe toti cei care s-au implicat in a face ceva cu adevarat pentru acesta comunitate.. si daca vrei si niste nume o sa iti fac o mica lista desi cu siguranta e posibil sa uit niste persoane : Sensi, Shaq, Generalu, VonBultetzel, Sharpe, Teo, Kolonel ... etc  Desigur ii respect si de multe ori pentru ei m-as apuca de jucat, este vorba desigur de cei care de-a lungul timpului au facut cinste clanului Maniacii.


-

Magicus : Dupa parerea ta, care este cel mai promitator jucator de la noi si care este cea mai mare dezamagire?

Lypy : Nu stiu daca as putea numi doar un singur jucator insa cu siguranta sunt cativa care in timp si-au confirmat valoarea in mod special Offline pentru ca din punctul meu de vedere partea de Online e doar frectie la picior de lemn. Xetyx si Zippo sunt cu siguranta insa cei mai titrati jucatori de pe la noi si au demontrat ca au skill la toate evenimentele la care au participat. Ce mai mare dezamagire…. sunt toti acei Onlineri care mereu au fost carcotasi si niciodata nu si-au facut aparitia la evenimente Offline.


-

Magicus : Cunosti destul de bine jucatorii de la noi din tara. Un line-up ideal de 5 pentru Romania cum il vezi?

Lypy : Cred ca cel mai bun 5 care ar fi acum in Romania nu trebuie neaparat facut din cei mai buni 5 pentru ca este vorba de un joc de echipa si nu intodeauna daca iei cei mai buni jucatori ai si rezultate . Xetyx, Zippo, Ragnos,Ang+1 ar fi singura echipa care ar putea face fata cat decat si la un eveniment de afara.


-

Magicus : Un mesaj de final catre comunitatea de COD din Romania?

Lypy : ... Mult succes in viitor si sa speram ca odata o sa ajunga cel putin la nivelul la care a fost in perioada de aur 2006-2009. Nervi de otel le doresc celor care vor incerca sa se lupte in continuare cu Fantoma comunitatii de COD.
Sus In jos
http://www.voodoo-clan.ro
MuErTe
Team
Team
MuErTe


Numarul mesajelor : 828
Varsta : 42
Localizare : Tulcea/Bucuresti
Reputatie : 24
Data de inscriere : 04/02/2008

INTERVIU CU LYPY Empty
MesajSubiect: Re: INTERVIU CU LYPY   INTERVIU CU LYPY Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 2:23 pm

Frumos.
Sus In jos
Chango
Team
Team
Chango


Numarul mesajelor : 269
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Reputatie : 18
Data de inscriere : 09/04/2009

INTERVIU CU LYPY Empty
MesajSubiect: Re: INTERVIU CU LYPY   INTERVIU CU LYPY Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 5:05 pm

Bravo!
Sus In jos
Continut sponsorizat





INTERVIU CU LYPY Empty
MesajSubiect: Re: INTERVIU CU LYPY   INTERVIU CU LYPY Icon_minitime1

Sus In jos
 
INTERVIU CU LYPY
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» INTERVIU CU STAGGA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Discutii Generale-
Mergi direct la: