Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
Go to SiteAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 INTERVIU CU STAGGA

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
magicus
Admin
Admin
magicus


Numarul mesajelor : 1635
Varsta : 44
Localizare : Constanta
Reputatie : 8
Data de inscriere : 04/02/2008

INTERVIU CU STAGGA Empty
MesajSubiect: INTERVIU CU STAGGA   INTERVIU CU STAGGA Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 5:33 am

VooDoo va propune incepand de astazi cate un interviu pe saptamana cu cate un membru al comunitatii romanesti de Call of Duty sau al comunitatii de gaming in general. Vom sta de vorba cu oameni care si-au pus intr-un fel sau altul amprenta in cadrul comunitatii de gaming, care s-au evidentiat prin contributia adusa acestei comunitati, oameni care sunt apreciati sau dimpotriva controversati.

Primul cu care vom discuta, este Stagga, liderul clanului "Veteranii", care a avut amabilitatea sa ne raspunda la cateva intrebari.

INTERVIU CU STAGGA Stagga

Magicus : Intai te-as ruga sa te prezinti, pentru ca nu toata lumea stie cine se ascunde in spatele nickului tau.

Stagga : Stefanescu Laurentiu prietenii imi spun scurt Laur , nascut pe 2.August.1975 evident zodia Leu desii nu sunt chiar capos din fire . Nu sunt patron cum am mai fost intrebat de cineva, am un job decent in Bucuresti unde si locuiesc de altfel impreuna cu familia mea: una bucata sotie si viata mea ,fata lui taticu Ana-Maria deja 8 ani clasa 1-a.

Magicus: Cum ti-ai inceput „cariera” de gamer?

Stagga : Ehh ca fiecare intai a fost jucatul de fun nici nu prea se stia de „Clanuri” pana sa apara Counter Strike. In era netului dialup mai toti jucam in retele de bloc ba chiar vorbeam cu reteaua din blocul vecin sa facem un bridge sa jucam mai multi in LAN, ca mijloc de comunicare i-mi aduc aminte era un programel PC-Telephone ceva similar cu TS-ul.
Cand a aparut primul CoD deja ne strangeam toti seara si jucam cu inversunare, 3 jocuri care inca am nostalgii ce jucam in Lan cu vecinii:CoD, Unreal Tournament si Comand & Conquer Generals. Odata cu Broadband-ul a iesit si CoD2 joc la care am ramas de altfel la inceput pe servere cracked ,un mare pasionat de custom mods un mod de editare si programare similar cu CC++ ma pasionat inca de pe la inceputuri fapt ce ma determinat sa-mi fac propriul server cu fel si fel de customizari, asa am ajuns sa fac cunostinta cu Smok3r pe serverul meu si am ramas prieteni pana in prezent. La inceput am infiintat un clan de fun only pe nume Refresh Clan deoarece competitional nu-mi placea si pace sa joc S&D , mi se parea ca stau pe loc ca toata lumea e pusa pe campat etc, a durat foarte mult timp sa ma obisnuiesc iar dupa aceea am trecut la treburi mai serioase schimband radical modul de gandire si am luat o noua infatisare si anume Veteranii Gaming nume inspirat deoarece toti in momentul acela eram trecuti de 30 de ani.

Magicus : Cum reusesti sa imparti viata de zi cu zi cu cea de gamer?

Stagga : Greu, foarte greu, faptul ca am o familie si trebuie sa fie pe primul loc in viata mea dar si faptul ca imi place, de la statutul de gamer am inclinat usor catre partea manageriala partea organizatorica, omul din umbra un hobby care dezvoltat in timp partea web mi-a adus chiar si ceva bani cand mi-am dat seama ca puteam realiza mai tot ce se cere pe piata.
Am norocul sa am o sotie intelegatoare cand mai uit sa ma scol de la PC dar am incercat de fiecare data sa nu imi neglijez fetele si nu am ajuns la faza aia in care nevasta isi face cont pe xfire si-mi trimite de pe laptop mesaj „E Gata Masa !! Binevoiesti sa vi ? sau mananca si tastatura ceva ?”

Magicus : Ce te face sa continui in aceasta „cariera” de gamer?

Stagga :Imi place ideea ca sa lupt sa fac un grup mic fara nume sa ajunga renumit, sa muncesc voluntar sa ajung sa ma bucur cand ceva la care am lucrat este apreciat. Sunt o persoana care se implica in foarte multe si daca am motivatie pot duce la indeplinire mai tot ce i-mi doresc.
Doresc sa ma zbat in continuare desi cu multe incercari nereusite sa va tin aproape pe voi gamerii care jucati CoD ca lumea sa auda de voi, si cel mai mult doresc ca toata lumea din tara sa stie asta, ca exista comunitate de CoD in tara asta dar e greu sa lupti de unu singur.

Magicus : A existat pana acum un lucru la care sa renunti in favoarea gamingului ?

Stagga : Da, recunosc ca am facut cele mai multe sacrificii in clanul care il reprezint desii nu se merita cateodata dar mereu am dorit ca sa avem cele mai bune conditii. Nu demult , parca acum un an si jumatate imi aduc aminte ca ai mei ramasesera fara TS si server de war la cod2 si eu in loc sa-i cumpar ceva copilului am cumparat la baieti servere ca mi se urca sangele-n cap daca ii vad pe alt TS cu miloaga. Faze de genu acesta au fost multe nu mai tin minte .

Magicus : Cat timp crezi ca vei mai practica acest "sport" si in ce masura te afecteaza varsta cand esti gamer?

Stagga : In calitate de manager si lucruri ce consta in organizare o sa o mai tin mult timp de acum inainte, in ce priveste gamer-ul din mine deja nu mai exista reflexe ca la un pustan, la war in loc sa tin culoarul sau pe ala care planteaza ma gandesc „Oi fi platit rata la banca, ce o face fimea in dormitor? E prea liniste ceva prostii face” ma trezesc din visare cand ma fac astia cu ou si otet. Asadar performanta o las pentru cei tineri si pentru imaginea lor muncesc si ma zbat sa promovez , motivez, laud pentru ca ei sunt viitorul. Nu am de gand sa ma retrag deoarece un familist care de mult a uitat betiile si bagabontelile din tinerete isi regaseste locul lui de recreere aici, in loc de crasma e mai bine aici.

Magicus : Ce ti-a lasat cea mai placuta impresie in toata „cariera” ta de gamer? Dar cea mai neplacuta?

Stagga : Impresii sau momente placute au fost mai multe de la indeplinirea unui target/tinte/scop multa munca si roadele le culegi pe urma pana la intalnirea cu camarazii care seara de seara stam impreuna.
Cea mai neplacuta a fost cand am fost nevoit sa renunt la anumite persoane care involuntar sau chiar cu buna stiinta au murdarit TAG-ul clanului meu pentru care eu am pus suflet, am fost deschis si darnic cu indivizi care nu meritau respectul meu si m-au dezamagit foarte tare.

Magicus : Altceva in afara de seria COD, ce mai preferi, ce te mai atrage?

Stagga : Daca te referi la jocuri acestea se numara pe degete deoarece in afara de real life putinul timp pe care il am il dedic veteranilor mei, in schimb imi fac timp pentru alte hobby-uri preum video edit, audio edit, grafica 3d e.t.c. lucruri noi in special programe de edit nu ma pot stapanii pana nu le explorez Smile

Magicus : Ce echipe se regasesc in CV-ul tau de gamer?

Stagga : Nu sunt genul traseist sa ma mut ca tiganu cu cortul „Just One Clan to the end” A fost Refresh Clan ulterior transformat in Veteranii Gaming si atat.

Magicus : Care este secretul longevitatii Veteranilor si cum ai reusit sa rezisti atata timp alaturi de ei, avand in vedere ca la acest moment exista putine clanuri vechi si stabile?

Stagga : Sunt cativa aici la noi care sunt oameni cu inima mare oameni cu caracter oameni care pot conta pe ei si inima lor bate numai pentru Veteranii si asa oameni gasesti foarte greu , oameni care desii dea lungul anilor au primit oferte de la multe clanuri nici nu au vrut sa auda de asa ceva. Exista un nucleu acolo care ne face sa rezistam cu bune cu rele ne acceptam unu pe altu pentru ca anii petrecuti impreuna ne-a facut sa vedem omu din spatele perdelei asa cum este el care poate la prima vedere esti de alta parere, oameni cu care am inceput si cu care voi termina.
Ca si in alte clanuri sau perindat pe la noi multe vedete care veneau nu pentru ca vroiau sa fie cu sufletul veteran ci numai pentru ei sa aiba unde juca , apa trece pietrele raman, cred ca asa sa intamplat in multe clanuri nu numai la noi.

Magicus : Ce reprezinta pentru tine echipa din care faci parte?

Stagga : Aici o sa fiu mai scurt: Ca o a doua familie dar una virtuala , unde ma retrag seara de seara cand imi termin obligatiile de familist. Ma bucur cand ii aud , ma bucur cand e armonie , ma intristez cand ii vad ca se cearta.

Magicus : Ce parere ai despre comunitatea de Call of Duty din Romania?

Stagga : Jucatorii de cod au nevoie de comunitate, desii unii nu realizeaza asta ei au nevoie de comunitate. Ca sa promovezi ceva ai nevoie sa fi auzit/citit ,ca sa fi auzit ai nevoie de un grup mai mare de cat clanul tau adica de o comunitate. Comunitate nu inseamna numai dispute intre clanuri, injuram chaterii si cam atat. Eronat aici ar trebui sa fie casa noastra a tuturor jucatorilor sa ne expunem parerile sa venim cu propuneri, avem ceva ce nu intelegem putem invata de la cei ce sunt mai in masura sa ne explice fiecare are ceva de spus, fiecare se pricepe mai mult sau mai putin la ceva acolo pe categoria lui.
Sa fim realisti 80% din gamerii de pe cod o ard pe pub si nici nu au auzit macar ce este Preinvite sau Vita Nova, 80% din cei 20% ramasi nu stiu sa faca un challenge ca lumea pe Clanbase sau ESL nu mai vorbesc de lucruri sfinte Cadred, Esports Heaven, gotfrag.com, tek-9, crossfire e.t.c. Si de ce toate astea ? pentru ca jucatorul nu este informat , nu este initiat sau sa fie si el stimulat .“-AAaa deci cu asta se mananca, bai frate vreau si eu imi place, vreau performanta !” NU , el sta pe pub-ul lui in coltul lui unde stie ca acolo face el fragurile lui si cam la atat se rezuma.
Avem nevoie de comunitate, avem nevoie de cunoastere, avem nevoie sa socializam altfel murim, dezbinati, nu stim unu de celalalt, avem de pierdut cu totii.

Magicus : Care crezi ca sunt factorii care au determinat decaderea comunitatii de CoD si ce se poate face pentru resuscitarea ei?

Stagga : Aici sunt multe de spus si nu as termina prea curand prefer sa scurtez putin.
Comunitatea CoD din Romania a fost candva o comunitate care promitea mult si toti ne asteptam ca ea sa evolueze dar sa intamplat exact contrariul. Desi toti erau plini de elan pe atunci exista o anumita invidie, exista orgoliu, cei in cauza NU au luat exemplu altor comunitati mai mari iar incet incet oameni cu caracter ,oameni cu care se putea face treaba care luau initiative , au renuntat si au inceput sa se retraga. Nu mai suportau sa vada acelasi lucru zi de zi numai flame ,batjocura , certuri ca la usa cortului implicare zero. Ce se poate face sa devina o comunitate in adevaratul sens al cuvantului:  In primul rand trebuie sa invatam sa ne respectam sa lasam mandria exagerata si orgoliu deoparte sa invatam sa felicitam atunci cand este cazul pe cineva care reuseste o performanta pentru ca acel cineva sa fie motivat sa o faca si mai departe nu sa sa-i taiem elanul din invidie sau aroganta.  Sa dispara binecunoscuta “sa moara si capra vecinului”  Sa marginalizam cheaterii  Sa punem mana sa venim pe acel forum cu un continut bogat in informatii utile sa ai ce citii pe forumul acela ca omu e satul sa vada numai certuri.  Foarte multi jucatori de CoD intalnesc pe anumite forumuri ,nu dau nume in genere specialitatea gaming ,care unii se intreaba daca exista vreo comunitate de cod in Romania, deci unii desi joaca habar nu au ca exista callofduty.ro si tocmai de aceea toti trebuie sa promovam cum putem aceasta comunitate, fie sa tinem un link in xfire (unii suntem de o asa comoditate incat si un link ni se pare greu sa tinem catre acel forum)
Eu ca jucator de call of duty dau un search in google si caut sa aflu si eu de ce patch am nevoie sau ce driver trebuie sa nu mai am X sau Y eroare. Conteaza foarte mult ca pe situl comunitatii sa fie cu adevarat un continut substantial cand intra omu pe site sa gaseasca ce are nevoie si nu injuraturi si maidan.

Magicus : Cum vezi comunitatea de COD din Romania pe viitor?

Stagga : Bine nu o vad cu toate ca eu personal incerc din rasputeri dar romanul este mai dificil iar in ce priveste pe cei in floarea varstei 15-25 ani nivelul de cultura si bunul simt in special lasa de dorit la multi asa ca nu e prea roz. Tare as dori sa ma insel. Oamenii buni si aici nu ma refer skill ci la caracter, sunt pe cale de disparitie.

Magicus : Care este opinia ta cu privire la participarea echipelor romanesti in competitiile internationale printre care amintesc aici de Clan Base si ESL? Pot ele face fata pretentiilor acestor competitii?

Stagga : Pretentii nu sunt mari, aici problema se pune altfel. Adminii nu sunt cum am dori noi sa arate un admin , am auzit si cunoscut admini CB care nici macar nu a deshis pagina catre CB de 4 luni iar conflictele stau si bat la usa. Nu mai vorbesc si despre abuzurile frecvent intalnite. Sa joci undeva mai sus de 1300 de puncte nu ai sanse decat : - Sa devii robotel sa nu stii alceva decat cod sa visezi noaptea numai spoturi bla bla ceea ce nu este cazul in clanuri precum Veteranii sau VooDoo asta pentru ca noi am amestecat sentimentele ,prietenia cu gamingul. Potential exista la multi dar ca sa faci un team competitiv bun trebuie disciplina, sa verticalizezi putin lucrurile. Si cu toate acestea tot nu vei putea face fata cheaterilor, din primele 100 in CB daca abia 20% joaca cu pur skill si disciplina restul cheateri care la unii nici nu le este rusine sa recunoasca.

Magicus : Care sunt planurile de viitor ale echipei tale pe scena comunitatii de COD? Dar ale tale personale?

Stagga : Planuri hmm, anul acesta dorim ca de obicei sa participam la cat mai multe event-uri cupe, laddere, nightcups etc. Nu am sa cer imposibilul echipelor mele doar sa nu ne facem de ras sa avem cat de cat pozitii bune in clasamente (cea mai mare placere este atunci cand bati un team de codati esti in extaz cand stii ca aia au dat bani pe cheats iar tu cu putina tactica le dai peste nas). Planul 2 ar fi un meeting la scara larga un airsoft ceva Ale mele personale sa-mi pastrez job-ul ca e grele bre Smile, si sa-mi vad fata anu asta cu premiu I cu coronita cu tot.

Magicus : Cateva cuvinte la final, un mesaj catre comunitatea de COD din Romania?

Stagga : Tot ce am spus mai sus am spus cu sufletul si cu cea mai mare sinceritate, as dorii ca multi dintre voi sa gandeasca si sa vada lucrurile asa cum vad eu in comunitatea asta, ar iesi ceva grozav.
Jucati cinstit, onoarea este pe cale de disparitie, lasati raca si invidia deoparte ca putini am mai ramas si mai putini o sa fim de acum incolo. Daca cei mici vad ceea ce vad acum nu vor fi incantati niciodata sa ne calce pe urme, ce sa vada cum X il injura pe public pe Y si asa mai departe ? Nu ! ..... o sa se duca undeva pe meleaguri pline de fantezie cautand nu stiu ce pietre si speluri ............Very Happy Va salut pe toti !!!



Interviul il puteti citi si pe www.voodoo-clan.ro


Ultima editare efectuata de catre magicus in Vin Ian 21, 2011 5:05 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.voodoo-clan.ro
Costash
Team
Team
Costash


Numarul mesajelor : 551
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti/Targoviste
Reputatie : 14
Data de inscriere : 13/04/2008

INTERVIU CU STAGGA Empty
MesajSubiect: Re: INTERVIU CU STAGGA   INTERVIU CU STAGGA Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 6:13 am

wowwww, niceeeeeeeeeee....!!!! <3
Sus In jos
http://www.voodoo-clan.ro
Chango
Team
Team
Chango


Numarul mesajelor : 269
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Reputatie : 18
Data de inscriere : 09/04/2009

INTERVIU CU STAGGA Empty
MesajSubiect: Re: INTERVIU CU STAGGA   INTERVIU CU STAGGA Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 4:25 pm

Foarte frumos!!!

Bravo Magicus si nu in ultimul rand Bravo Stagga!
Sus In jos
Continut sponsorizat





INTERVIU CU STAGGA Empty
MesajSubiect: Re: INTERVIU CU STAGGA   INTERVIU CU STAGGA Icon_minitime1

Sus In jos
 
INTERVIU CU STAGGA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» INTERVIU CU LYPY

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Discutii Generale-
Mergi direct la: