Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
Go to SiteAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
magicus
Admin
Admin
magicus


Numarul mesajelor : 1635
Varsta : 44
Localizare : Constanta
Reputatie : 8
Data de inscriere : 04/02/2008

Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Empty
MesajSubiect: Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău   Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Icon_minitime1Joi Ian 13, 2011 5:16 pm

Mai toată lumea, fie că preferă Firefox, Chrome sau Opera, a auzit de teme și extensii pentru aceste browsere și, foarte probabil, are deja o listă de favorite cu care interacționează frecvent. Nu la fel de cunoscut este însă magazinul de aplicații Chrome Web Store, dedicat utilizatorilor de Chrome.

Aici găsim o sumedenie de jocuri cu care să ne omorâm timpul liber la birou, dar și aplicații din diverse sfere de interes: comunicații, educație, lifestyle, știri, utilitare, productivitate ș.a.m.d. Putem spune că este o alternativă la numeroasele site-uri de divertisment precum miniclip.com sau kongregate.com. Pentru o primă impresie, este suficient să accesați pagina dedicată: chrome.google.com/webstore.
Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Web-store-main
Site-ul este bine structurat, plăcut și aerist, fără elemente obositoare și "nșpe" mii de link-uri înlănțuite care să te scoată din sărite până ajungi la aplicația dorită. Odată accesată pagina Webstore, Google va crea în Homepage automat secțiunea de aplicații. Se poate observa simplu, prin deschiderea unui nou tab după accesarea Chrome Web Store.

Deasupra celor mai vizitate site-uri va apărea secțiunea "Apps", ce conține link-ul către pagina principală a Web Store-ului și link-uri către aplicațiile pe care le-ai instalat.
Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Web-store-apps
Cam aceasta ar fi, pe scurt, descrierea magazinului Chrome Web Store. Să trecem acum la ceea ce este cu adevărat folositor - aplicațiile. Acestea sunt grupate logic, pe categorii de interes, dar și pe alte criterii: recomandate, populare, de top etc.

Chrome Web Store a apărut în decembrie 2010 , iar numărul de aplicații este momentan departe de a impresiona: aproximativ 1500, o cifră relativ modestă dacă ținem cont că în spatele cortinei se află gigantul Google.

În practică însă, cred că nimeni nu folosește în mod curent mai mult de 20, 30 de programe. Așa încât am trecut la alcătuirea unei liste cu cele mai interesante aplicații din Chrome Web Store, încercând totodată să acoperim cât mai multe domenii de interes. De asemenea, am urmărit ca programele să fie gratuite, convinși fiind că procentul celor dispuși să cheltuie bani pe o aplicație care rulează în browser tinde către zero.

Tweet Deck (socializare virtuală)

A nu se confunda cu clienții de Twitter (Chromed Bird, Echofon etc.) - Tweet Deck este un integrator de servicii tip SNS (Social Networking Services). Aplicația se deschide în browser și permite utilizatorilor să adauge mai multe conturi sociale ( Twitter, Facebook, Google Buzz sau Four Square), să trimită același mesaj simultan pe conturile menționate, dar și să vizualizeze în timp real postările celorlalți utilizatori.

Springpad (Productivitate)

Springpad este, în esență, o agendă ce-ți oferă posibilitatea de a salva o mulțime de informații într-un singur loc. Pe lângă clasicele notițe, task-uri și remindere, îți poți planifica ieșirile în oraș, la film sau la teatru sau adăuga localurile favorite, având astfel opțiunea de rezervare la un click distanță. Conținutul poate fi vizualizat și de pe smartphone-urile cu Android sau de pe iPhone.

Todo.ly (Organizator)

Todo.ly este un organizator clasic, fără "excentricitățile" Springpad-ului. Are avantajul de a fi foarte bine pus la punct și se pretează îndeosebi oamenilor de afaceri, mulțumită unei secțiuni dedicate special proiectelor.

Ge.tt (Transfer de fișiere)

Trimiterea unui document word sau excel nu ridică probleme nimănui, indiferent că preferă transferul pe mail sau pe messenger, însă în momentul vrei să trimiți cuiva o arhivă sau un fișier de ordinul a sute de MB intervin doi factori negativi: limitarea impusă de cei care oferă serviciul și timpul mare necesar transferului. Așa au apărut noi site-uri orientate strict către transferului de fișiere, cel mai cunoscut fiind la noi transfer.ro. Ge.tt, deși este încă în stadiul beta, reprezintă însă o soluție și mai eficientă, prin prisma faptului că nu impune limite de mărime și încarcă foarte rapid conținutul. Vă asigurăm că merită încercat.

DSL Speed Test (Utilitare)

Ți se pare că netul merge mai greu decât de obicei, iar obiceiul devine obișnuință? DSL Speed Test e o soluție la îndemână prin care poți verifica dacă lățimea de bandă specificată de provider corespunde și în practică. Cu un singur click rulezi testul și afli vitezele de download, upload, latența + alte detalii ce țin de conexiunea Internet.

Entanglement (jocuri)

Acesta este doar unul dintre jocurile gratuite din Chrome Web Store care mi-au atras atenția. Mai sunt și altele, cel puțin la fel de "addictive":

Plants vs. Zombies
3DTin
Bounceball
Lord of Ultima


Sursa - http://www.go4it.ro/internet/chrome-web-store-jocuri-si-aplicatii-direct-in-browser-ul-tau-7883706/
Sus In jos
http://www.voodoo-clan.ro
MuErTe
Team
Team
MuErTe


Numarul mesajelor : 828
Varsta : 42
Localizare : Tulcea/Bucuresti
Reputatie : 24
Data de inscriere : 04/02/2008

Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Empty
MesajSubiect: Re: Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău   Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Icon_minitime1Vin Ian 14, 2011 2:20 pm

Parerea mea :
Google Chrome e cel mai mare pishat mizerabil care a fost facut vreodata ! Mi-a creeat o groaza de probleme .... traiasca-i producatorii aia destepti !
Sus In jos
magicus
Admin
Admin
magicus


Numarul mesajelor : 1635
Varsta : 44
Localizare : Constanta
Reputatie : 8
Data de inscriere : 04/02/2008

Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Empty
MesajSubiect: Re: Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău   Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Icon_minitime1Vin Ian 14, 2011 5:35 pm

Eu nu am avut probleme cu el. La viteza le depaseste pe celelalte browsere. Asta am vazut la mine. Adblock Plus care il gasesti si la Mozilla, il gasesti acum si la Chrome, asta fiind o chestie misto, ca nu imi mai arata reclamele de pe siteuri.
Sus In jos
http://www.voodoo-clan.ro
terminator
Admin
Admin
terminator


Numarul mesajelor : 404
Varsta : 32
Localizare : Timisoara
Reputatie : 9
Data de inscriere : 02/02/2008

Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Empty
MesajSubiect: Re: Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău   Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Icon_minitime1Vin Ian 14, 2011 10:06 pm

ai dreptate muerte !!! chrome chiar face multe probleme ! avantajul este ca are viteza de incarcare cu putin mai mare ca la mozilla...
Sus In jos
http://www.voodoo-clan.ro/
magicus
Admin
Admin
magicus


Numarul mesajelor : 1635
Varsta : 44
Localizare : Constanta
Reputatie : 8
Data de inscriere : 04/02/2008

Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Empty
MesajSubiect: Re: Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău   Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Icon_minitime1Lun Ian 17, 2011 3:14 am

Am gasit aplicatia Speed Dial ca la Opera. Acum am trecut in proportie de 90% pe Chrome. Personal sunt multumit de el.
Sus In jos
http://www.voodoo-clan.ro
Continut sponsorizat





Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Empty
MesajSubiect: Re: Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău   Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău Icon_minitime1

Sus In jos
 
Chrome Web Store, jocuri și aplicații direct în browser-ul tău
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Software & Hardware-
Mergi direct la: